wtorek, 17 października 2017

Kluski kładzione


Kluski kładzione przypominają trochę kopytka. Są jednak bardziej proste w wykonaniu i bez porównania robi się je znacznie szybciej. Mają delikatny i wyjątkowy moim zdaniem smak. Tak jak kopytka, można podawać z czymkolwiek. Powiem więcej, można je podawać nawet na słodko ;) Proste i szybkie kluseczki a jaka radość jedzenia. Warto spróbować. Polecam! 

Składniki:

Mąka
Woda
Jajko (opcjonalnie)
Sól

Dodatki - mogą być jakie takie, na jakie tylko macie ochotę, np.
opcjonalnie:

Olej
Cebula
Kawałki boczku (bekonu)
Sos ciemny, sos gulaszowy, inny sos...

Wykonanie:

Mąkę mieszamy z wodą i jajkiem lub bez jajka, do momentu aż uzyskami gęstą jednolitą masę. Ilość mąki wedle uznania, zależnie ile klusek potrzebujecie. Wymieszać można łyżką w dużym kubku.
Ciasto ma mieć konsystencję trochę bardziej gęstą niż gęsta śmietana. Kiedy mieszamy, ciastu ma się odlepiać od ścianek naczynia. Przygotowujemy osobne naczynie z zimną wodą, np. szklanka. W tej wodzie zanurzamy łyżkę po każdorazowym położeniu kluski na wodę. Nabieramy łyżką, czy łyżeczką ciasto i wrzucamy (kładziemy) do wody. Kluski mają kształt nieforemny ale to w niczym nie przeszkadza. Maczamy łyżkę w zimnej wodzie i powtarzamy czynność aż całe ciasto zostanie wrzucone. Można podawać ze smażoną cebulką, z cebulką i pokrojonym boczkiem, z jakimkolwiek sosem lub jakąkolwiek inną okrasą. Zależnie od Waszej wyobraźni i zachcianki :).

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz