Przejdź do głównej zawartości

Kalendarz przetworów


Za pasem maj, a więc pora rozpocząć sezon słoiczkowy ;)

Z poniższego kalendarza można dowiedzieć się, co i kiedy zbieramy i co można z tych rzeczy przyrządzić. Życzę owocnych zbiorów ;)


Przetwory w maju 

W maju rozpoczyna się sezon robienia przetworów. Jest to najlepszy czas na przygotowanie pasteryzowanego szczawiu. Wówczas jego listki są młode, delikatne i najsmaczniejsze. 

Maj to doskonały czas na robienie przetworów z: 

rabarbaru; 
szczawiu; 
szparagów; 
młodych pędów sosny; 
mniszka lekarskiego; 
kwiatów dzikiej róży. 


Przetwory w czerwcu 

Czerwiec to bezsprzecznie okres panowania truskawek. Dlatego warto pomyśleć o dżemach, sokach i kompotach z tych najpopularniejszych czerwcowych owoców. Na początku miesiąca można także pokusić się o smaczną kombinację truskawek z rabarbarem. 

W czerwcu pełnię sezonu mają takie owoce i warzywa jak: 

truskawki;
poziomki; 
czereśnie; 
szpinak; 
młode buraczki z liśćmi; 
kwiaty czarnego bzu; 
koperek. 


Przetwory w lipcu 

W lipcu dojrzewają wszystkie rodzaje porzeczek, agrest, morele i jagody. Dostępne są jeszcze truskawki, poziomki i czereśnie. 

To najlepszy okres na przygotowanie z tych owoców rozmaitych przetworów: 

soków, 
dżemów, 
musów, 
galaretek, 
konfitur, 
win i nalewek.

W lipcu nie możemy przegapić sezonu na: 

jagody; 
porzeczki; 
agrest; morele; 
orzechy włoskie (na nalewki i syropy); 
kalarepę; 
fasolkę szparagową; 
groszek; ogórki. 


Przetwory w sierpniu 

Zaczyna się zbiór śliwek - renklod i mirabelek oraz wczesnych odmian gruszek. Nadal jest dobry czas na kiszenie i konserwowanie ogórków. Schyłek miesiąca to najlepszy miesiąc na przygotowanie przetworów z pomidorów (soków, przecierów, musów). 

W sierpniu owocują i dostępne są: 

jeżyny; 
maliny; 
owoce czarnego bzu; 
mirabelki; 
wiśnie; 
brzoskwinie; 
pomidory; 
cukinia, 
patison, 
kabaczek; 
kurki. 


Przetwory we wrześniu 

Wrzesień to bardzo dobry czas, by przygotować rozmaite sałatki wielowarzywne do słoików. 

Warto zrobić przetwory z: 

cukinii, 
kabaczków, 
pomidorów, 
papryki, 
kalafiora, 
marchwi, 
buraków, 
a także marynaty owocowe (śliwki, jabłka, gruszki). 

Z przerośniętych ogórków można natomiast przygotować pikle.
Pod koniec miesiąca (o ile dopisuje pogada) zaczynają pojawiać się grzyby.

Wrzesień to czas robienia przetworów z: 

jabłek; 
śliwek; 
winogron; 
aronii; 
jarzębiny; 
kalafiora; 
papryki. 


Przetwory w październiku 

Październik to czas kiszenia kapusty i przygotowania innych kiszonek (z buraków, kalafiora, marchewki, jabłek itp.). Warto zrobić przetwory z pigwy i owoców dzikiej róży, które są szczególnie bogate w witaminę C i chronią przed jesiennym przeziębieniem. 

Październik to sezon na: 

gruszki; 
pigwę; 
owoce dzikiej róży; 
kapustę; 
grzyby. 


Przetwory w listopadzie 

Listopad to ostatni dzwonek dla wszystkich spóźnialskich. Przygotować można jeszcze przetwory z warzyw korzeniowych i kapusty. 

W sklepach i na straganach dostępna jest: 

żurawina; 
dynia; 
buraki.



Kalendarz znaleziony na www.smaczny.pl






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zupa dyniowa

Bardzo prosta zupa o jakże wykwintnym smaku. Coś niesamowitego. Po prostu niebo w gębie, prawdziwe ukojenie podniebienia. Polecam! Gotujcie i smakujcie 😋. W sam raz na jesienne ponure dni. 

Zespół Sudecka

Zespół Sudecka - czym jest?  Leczenie domowe Zespół Sudecka - czym jest? W kwietniu tego roku miałam artroskopową rekonstrukcję więzadła w nadgarstku i wszystko miało być już dobrze... Niestety zamiast tego, stan mojej ręki zaczął się pogarszać. Ból zamiast maleć, niemiłosiernie narastał. Jakiś czas później stwierdzono u mnie Zespół Sudecka. Tak więc od kwietnia żyję sobie między domem, szpitalami i rehabilitacjami, w permanentnym bólu, nieustannie zażywając ogromną ilość różnorodnych prochów, głównie przeciewubólowych.  Nie o horrorze jednak chciałam pisać a o nadziei i leczeniu domowymi sposobami. Na temat Zespołu Sudecka jest wiele informacji w internecie, jednak jak się okazuje niewiele wiadomo na temat przyczyn i leczenia tej choroby. Poniżej podaję linki stron, które najbardziej mnie zainteresowały. *  https://www.doz.pl/czytelnia/a15803-Zespol_Sudecka__na_czym_polega_zespol_algodystroficzny_Przyczyny_objawy_leczenie_odruchowej_dystrofii_wspolczulnej *  https://www.mp.pl/pacjent/

Królewski chleb Jagiełły

Autorem oryginalnego przepisu jest właściciel iście  królewskiej kuchni , słynącej z niezwykłej aury  i bogato zróżnicowanego jadła, które tworzy pozytywnie ożywiony  Dwór   Jagiełły.    Wypieczony tym razem w moim własnym piekarniku, ten niezwykle wonny rarytas ma tylko jedną jedyną wadę. Królewski chleb Jagiełły ma tak fenomenalny smak, że można go jeść bez żadnych dodatków, nawet bez masła. Wprost jak ciasto tylko w wersji słonej 😍