Przejdź do głównej zawartości

Pizza rybna Graala


Przekąska z serii Graal po raz kolejny.
Dziś dodatkiem są... Tadam!!!

Filety ze Śledzia w sosie pomidorowym




Nie wiązałam z tym daniem wielkich nadziei, 
ale ku mojemu zaskoczeniu była to kolejna uczta podniebienia:)

Do stołu podano...

Pizza rybna


Składniki:

1/4 kg mąki

1/3 szkl letniej wody

ok. 1 dag drożdży

ok. 1/2 łyżeczki soli 

2 łyżki oleju


Przygotowanie:


Mąkę przesiać do miski.
Odsypać trochę do małego naczynia, dodać wodę i drożdże. Wymieszać to z odrobiną cukru i odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem do wyrośnięcia. 
Powinno mieć to konsystencję gęstej śmietany.

UWAGA!!! Wyrasta szybko!

Wyrośnięte drożdże wlać do wcześniej przesianej mąki, dodać sól i olej. Można też dodać jeszcze wody aby uzyskać odpowiednią dla siebie miękkość.
Wyrabia się do momentu aż zacznie odchodzić od ręki. Krótko:)
Odstawić jeszcze pod przykryciem do wyrośnięcia.
Po wyrośnięciu można jeszcze przemieszać i wyłożyć na posmarowaną olejem blachę.
Dla lepszego uformowania ciasta na blasze, wskazane jest przesmarować ciasto olejem tak aby łatwo się je rozciągało.
Ponakłuwać dużo dziurek.

Ciasto posmarowałam sosem pomidorowym własnej roboty.
Do małego garnka włożyłam ok. pół słoiczka przecieru pomidorowego, dodałam trochę wody do rozcieńczenia, bazylię (idealna do pomidorów), sól, pieprz i trochę oleju. Podgotowałam to wszystko na małym ogniu. Z dodatkami można oczywiście poeksperymentować:)

No więc takim sosem posmarowałam moją pizzę i wadziłam do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok. 15 min. Po tym czasie wyjęłam ją z piekarnika i położyłam na nią 2 puszki śledziowe Graala wymieszane ze słodką kukurydzą. Pizzę wstawiłam ponownie do piekarnika na następne 15 min.
I gotowe.

Niestety mój piekarnik piecze jak piecze 
i może na zdjęciu tak nie wygląda ale była na prawdę pyszna :)



Smacznego!!!



PS - Sama ta akcja miała miejsce kilka lat temu i mimo, że pozbywam się z mojego życia wszelkich szkodliwych substancji, w tym jedzenia z aluminiowych puszek, postanowiłam jednak umieścić te posty bo przedsięwzięcie było bardzo miłe a każdy ma swój rozum i może wybrać jakie jedzenie mu pasuje ;)







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zespół Sudecka

Zespół Sudecka - czym jest?  Leczenie domowe Zespół Sudecka - czym jest? W kwietniu tego roku miałam artroskopową rekonstrukcję więzadła w nadgarstku i wszystko miało być już dobrze... Niestety zamiast tego, stan mojej ręki zaczął się pogarszać. Ból zamiast maleć, niemiłosiernie narastał. Jakiś czas później stwierdzono u mnie Zespół Sudecka. Tak więc od kwietnia żyję sobie między domem, szpitalami i rehabilitacjami, w permanentnym bólu, nieustannie zażywając ogromną ilość różnorodnych prochów, głównie przeciewubólowych.  Nie o horrorze jednak chciałam pisać a o nadziei i leczeniu domowymi sposobami. Na temat Zespołu Sudecka jest wiele informacji w internecie, jednak jak się okazuje niewiele wiadomo na temat przyczyn i leczenia tej choroby. Poniżej podaję linki stron, które najbardziej mnie zainteresowały. *  https://www.doz.pl/czytelnia/a15803-Zespol_Sudecka__na_czym_polega_zespol_algodystroficzny_Przyczyny_objawy_leczenie_odruchowej_dystrofii_wspolczulnej *  https://www.mp.pl/pacjent/

Królewski chleb Jagiełły

Autorem oryginalnego przepisu jest właściciel iście  królewskiej kuchni , słynącej z niezwykłej aury  i bogato zróżnicowanego jadła, które tworzy pozytywnie ożywiony  Dwór   Jagiełły.    Wypieczony tym razem w moim własnym piekarniku, ten niezwykle wonny rarytas ma tylko jedną jedyną wadę. Królewski chleb Jagiełły ma tak fenomenalny smak, że można go jeść bez żadnych dodatków, nawet bez masła. Wprost jak ciasto tylko w wersji słonej 😍 

Kapuśniak szlachcica - przepis autorski